بنافت

آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب

سفر نامه شهمیرزاد/ مهدی شهر

شنبه, ۲ مرداد ۱۳۹۵، ۰۹:۴۹ ب.ظ


صبح روز پنج شنبه به اتفاق اعضای خانواده خودم و داداشم از ساری به سمت کیاسر حرکت کردیم قبل از کیاسر تابلویی که روی آن نوشته بود به سمت دریاچه الندان توجه ام را جلب کرد. تصمیم گرفتم صبحانه را کنار دریاچه بخوریم.

 با علامت دادن چراغ راهنمای سمت راست، وارد جاده الندان شدیم . بعد از پشت سر گذاشتن روستاهای کیاده و الندان و پیمودن حدود پنج کیلومتر جاده شوسه به دریاچه الندان که در قلب جنگل های منطقه چهاردانگه قرار داره رسیدیم. اطراف دریاچه پوشیده از درختان تنومند است و در کنار دریاچه امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، دکه فروش مواد غذایی ، پدالو و ... جهت رفاه حال مسافران تدارک دیده شد . تنها چیزی که که مثل همیشه موجب رنجشم شد وجود زباله های مسافران در اطراف دریاچه بود! 

بعد از صرف صبحانه و عکاسی از مناظر زیبای دریاچه و اطراف آن به مسیرمون ادامه دادیم. بعد از پشت سر گذاشتن شهر کیاسر، عبور روستای جمال الدین کلا توقف کوتاهی داشتیم. چون در این مکان  آب چشمه روستای جمال الدین کلا که بسیار معروفه قرار داره. اکثر مسافران در این مکان جهت برداشتن و نوشیدن آب توقف کوتاهی دارن.

سمت راست جاده قله ی صخره ای شاهدژ که سه بار گروه اورشمک از مسیر های مختلف آن را صعود کرد به ما خوش آمد گفت. به رسم ادب توقف چند دقیقه ای روبروی شاهدژ داشتیم و خاطرات فرود از عروس دکت را برای اعضای خانواده بازگو کردیم. 

بعد از پشت سر گذاشتن روستاهای لنگر ، عالی کلا و ایول از جنگل های هیرکانی فاصله گرفتیم و کم کم وارد دهستان پشتکوه بخش چهاردانگه ساری که شامل تعدادی از روستاها از جمله تلمادره، کوات، اروست و ... است پا نهادیم. پوشش گیاهی این منطقه درختان ارس به صورت تنک است. باک خودرو را در پمپ بنزین تلمادره پر کردیم. 

 ( چنانچه تمایل داشتید به چشمه های باداب سورت برید  وارد جاده روبروی پمپ بنزین شوید بعد از پشت سر گذاشتن روستاهای پشرت، کوات و قلعه سر به مسافت 15 کیلومتر به دو راهی اروست / مالخواست می رسین.  وارد جاده مالخواست شوید، بعد از پنجاه متر وارد جاده خاکی سمت  چپ شوید و پس از پیمودن  سه کیلومتر به پارگینگ خودروها می رسین. مسیر سمت چپ را حدود 15 دقیقه پیاده طی کنید تا به چشمه های سورت برسین.) 

مسیر جاده چهاردانگه به سمنان را در پیش گرفتیم به  سه راهی کیاسر/دامغان/سمنان رسیدیم . راه سمنان را در پیش گرفتیم بعد از عبور از فولاد محله به سه راهی رسم رودبار رسیدیم وارد جاده سمت راست که منتهی به روستای پرور، ... و هیکو می شه شدیم.

برای اولین بار وارد جاده پرور شدم. قبل از سفر از طریق سایت ها اطلاعات لازم راجع به منطقه را جمع آوری کردم . می دونستم که منطقه پرور محل امنی برای حیواناتی مانند بزکوهی ، قوچ و میش و ... است. خیلی دوست داشتم آنها را از نزدیک مشاهده کنم. منطقه تحت حفاظت کامل محیط زیست قرار داره و حیوانات احساس امنیت می کنن به همین دلیل در اطراف جاده با چشم غیر مسلح قابل رویت هستن.

وارد منطقه حفاظت شده سر تنگه که اطراف آن را کوه های صخره ای سر به فلک کشیده احاطه کرده بودن شدیم. همگی به غیر از خودم که مشغول رانندگی بودم به دنبال سوژه مورد نظر بودن ناگهان یکی فریاد زد یک گله بز، یک گله بز. همگی از خودرو پیاده شدیم. واقعا صحنه ی زیبا و خیره کننده ای برام بود چون اولین بارم بود که اینقدراز نزدیک و به قول جون ترها فیس تو فیس تونستم آنها را مشاهده کنم. دلم می خواست ساعت ها بشینم و از آنها فیلم و عکس بگیرم اما متاسفانه وقت تنگ بود.بر خلاف میل باطنی ام از آنان خداحافظی کردم.

  از روستاهای پرور، کاورد، فینسک، تلاجیم و تم عبور کردیم و به پایان جاده آسفالته که روستای ملاده است رسیدیم. آخرین روستای این مسیر روستای زیبای هیکو است، که اکثر مردمان آنجا از روستای پهندر دودانگه هستند. فاصله آن با ملاده 12 کیلومتر است. روستای سرخده ، ییلاق اهالی روستای میانا و مرتع اوپرت هم در همین مسیر قرار دارد.

 روستاهایی که ذکر شد تا دهه 1360 شمسی جزء منطقه دودانگه ساری بودند اما در حال حاضر جزء استان سمنان هستند.  

روستای ملاده در قسمت جنوبی رودخانه سفید رود « اسبه رو» قرار دارد. از نقاط دیدنی آن می توان به کاخ ابراهیم خان یا شکارگاه ملاده ، قله سرطلا ، باغات گردو و سیاه ریشه ها و چشمه ملاده اشاره کرد. 

( رودخانه سفید رود یکی از سرشاخه های مهم  سد سلیمان تنگه ساری است همسایه جنوبی ما یعنی سمنانی ها قصد دارند بر روی این رودخانه در تنگه فینسک سد احداث کنند اگر این اتفاق بیفتد خسارات جبران ناپذیری به اکوسیستم منطقه وارد خواهد شد و سد سلیمان تنگه هم کارایی اصلی خودش را که مشروب ساختن دشت های شهرستان ساری و تامین آب شرب شهر ساری است، از دست خواهد داد. البته مشابه این اتفاق در منطقه ی خطیرکوه افتاد. سمنانی ها آب چشمه ی روزبه را که دبی آن 700 لیتر در ثانیه است و یکی از سرشاخه های اصلی رود تالار بود  از طریق چندین ایستگاه پمپاژ به مسافت47 کیلومتر به شهر سمنان انتقال دادند. در طی اعتراض نمایندگان شهرستان سوادکوه و قائمشهر وزیر نیرو وقت جهت جبران این کار در سال 1380 قول داد بر روی رودخانه کسیلیان در منطقه تنگه ی ولیک بن از بخش دودانگه سدی احداث کنند اما بعد از گذشت 15 سال هنوز هیچگونه اقدامی صورت نگرفت !؟ ) 

بگذریم. اتومبیلمان را کنار چشمه روستای ملاده پارک کردیم و با دیدن آلاچیق ها در حاشیه ی چشمه که محل تردد عموم بود، تصمیم به اتراق کردن گرفتیم، اما با اعتراض اهالی رو به رو شدیم.

 حاشیه ی رودخانه ی سفید رود باغات اهالی و ملک شخصی آنان بود، بنابراین جهت پیدا کردن مکانی مناسب دچار مشکل شدیم. در نهایت، در اطراف روستای تلاجیم، برای رهایی از آفتاب سوزان آن روز، زیر یک تک درخت ارس که سطح ناهمواری هم داشت، پناه گرفتیم.

آب تنی در آب سرد و خنک سفید رود کمی از گرمای وجودمان کاست، پس از صرف ناهار و استراحتی کوتاه با طی مسافت 60 کیلومتر به شهمیرزاد رسیدیم و سپس وارد منطقه ی توریستی دربند شدیم.

شهرداری مهدی شهر(سنگسر)، 50 واحد سوئیت اجاره ای با امکانات مناسب در این مکان ساخت، که شبی 60000 تومان اجاره ی هر واحد آن است. شب جمعه را در یکی از همین سوئیت ها سپری کردیم. ( امکانات داخل سوئیت: کف موکت، هال، آشپزخانه، اتاق خواب، ایوان، حمام و سرویس بهداشتی، تلویزیون و یخچال)

صبح روز جمعه 1/5/95 از غار دربند که در یک کیلومتری اقامتگاه قرار داشت، بازدید کردیم، جهت رسیدن به غار باید مسیری پرپیچ و خم و سر بالا را که به صورت پلکانی است، طی کنید.

ما این مسیر را در عرض 35 دقیقه پیمودیم. شهرداری داخل غار را مجهز به سیستم روشنایی کرد تا بازدید کنندگان به راحتی از غار بازدید کنند.

موزه ی فسیل سنگسر در ابتدای ورودی غار قرار گرفته است، این موزه شخصی و مسئول آن آقای حسن پاکزادیان که فردی تحصیل کرده  در رشته ی زمین شناسی و تاریخ است، اطلاعات زیادی در خصوص اشیای داخل موزه و چگونگی شکل گیری غار دربند در اختیار ما قرار داد.

پس از برگشتن از غار، به بازار سنگسر رفتیم تا دست خالی به ساری برنگشته باشیم. (سوغات سنگسر: آرشه، کشک، قره قوروت، لبنیات محلی و...)

ناهار را در شهر شهمیرزاد در منطقه ی توریستی شیخ چشمه سر صرف نمودیم در کنار این چشمه و ابتدای مسیر جاده ی چاشم، بر فراز کوه شیر قلعه قرار دارد که بازمانده ی حاکمان تبرستان است.

اگر 15 دقیقه پیاده روی کنید به قلعه می رسید، وقتی بر فراز آن قرار بگیرید باد خنکی را احساس می کنید و از چشم انداز زیبای شهر شهمیرزاد، باغات گردو و کوه های اطراف آن می توانید لذت ببرید.

بالاخره این که پس از گشت و گذار در بازار شهمیرزاد و خرید سوغاتی (سوغات شهمیرزاد: آلو، قیسی، گردو، آلوچه خشکه و...) از طریق جاده ی شهمیرزاد/ چهاردانگه به ساری بازگشتیم.      

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">